Fotowoltaika to jedna z najszybciej rozwijających się technologii w dziedzinie produkcji energii. Polega na wykorzystaniu promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej, co jest nie tylko ekologiczne, ale także pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją bezpieczną, ekologiczną oraz długotrwałą. Będziesz z niej korzystać przez lata, ciesząc się darmowym prądem. Warto w tym celu odpowiednio o nią zadbać, przeprowadzając regularne kontrole oraz poddając ją serwisowaniu gdy tylko pojawią się potencjalne usterki.

Jak zachować instalację fotowoltaiczną na wysokim poziomie?

Jak dbać o instalację fotowoltaicznąAby zachować sprawność i bezpieczeństwo całej instalacji fotowoltaicznej należy regularnie wykonywać podstawowe czynności konserwacyjne. Przede wszystkim liczy się czyszczenie paneli, które powinny być wolne od zabrudzeń mogących zaburzyć ich sprawne działanie. Zaleca się mycie paneli przynajmniej raz w roku lub w razie potrzeby po zauważeniu potencjalnych zanieczyszczeń. 

Należy też regularnie sprawdzać jakość połączeń w całej instalacji. Szczególnie warto zwrócić uwagę na połączenia między panelami a inwerterami oraz między panelami a systemem elektrycznym. Jeśli wszystkie elementy będą sprawnie połączone, cały układ będzie działał wydajnie przez długi czas. 

Ponadto liczy się regularna kontrola inwertera, który jest jednym z głównych elementów całego układu. Powinien być sprawdzany co jakiś czas, aby upewnić się, że działa prawidłowo, a jego funkcjonowaniu nie zagrażają żadne uszkodzenia mechaniczne lub pojawiające się w pobliżu czynniki szkodliwe i elementy obce. 

Każdy użytkownik fotowoltaiki powinien również monitorować poziom jej wydajności. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące spadki w poziomie jej działania, powinno to zwrócić Twoją uwagę i skłonić do poddania całego układu kontroli.

Przeglądy i serwisowanie instalacji fotowoltaicznej

Nie należy ignorować regularnych przeglądów, które zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku. Również jeśli przez Twoją okolicę przeszła intensywna burza, która potencjalnie mogła zaszkodzić panelom lub innym elementom układu, należy zdecydować się na wykonanie dodatkowego przeglądu. Najczęściej jednak wykonuje się go w okresie wczesnowiosennym, gdy poziom nasłonecznienia zaczyna się zwiększać. 

Kolejnym istotnym elementem w trosce o instalację fotowoltaiczną jest poddawanie jej serwisowaniu. Powinno ono następować przynajmniej raz na 5 lat. Wymogi takie są ustanowione przez prawo budowlane. Oczywiście jeśli zaczniesz podejrzewać możliwość wystąpienia uszkodzeń w obrębie instalacji, należy skorzystać z serwisu przed upływem tego okresu.